- Урок английского языка по учебнику «Spotlight-6» по теме «Праздники»
- Конспект урока английского языка по теме «Festive time» Spotlight 6
- Просмотр содержимого документа «Конспект урока английского языка по теме «Festive time» Spotlight 6»
- Технологическая карта к уроку. 6 класс, «Время праздников». план-конспект урока по английскому языку (6 класс) на тему
- Скачать:
- Предварительный просмотр:
Урок английского языка по учебнику «Spotlight-6» по теме «Праздники»
Цель урока
- Обобщить и закрепить лексический материал по теме.
- Закрепить грамматические формы настоящего продолженного времени, повторить грамматические формы настоящего простого времени.
Задачи урока:
Образовательная:
- формирование лексических умений и навыков в устной речи (умение рассказывать о праздниках, используя настоящее простое время).
- формирование грамматических навыков на материале настоящего продолженного времени
- отработка произносительных навыков.
Развивающая:
- развить владение всеми видами речевой деятельности (аудирование, говорение, чтение, письмо).
Воспитательная:
- прививать любовь и интерес к иностранному языку;
- воспитывать умение работать в парах, группах, самостоятельно, по цепочке.
Оборудование:
- Учебник “Английский язык. Английский в фокусе” – для 6 кл. общеобразоват. учреждений / (Ю. Е. Ваулина, Дж. Дули, О. Е. Подоляко, В. Эванс),
- раздаточный материал (a) упражнение на соотнесение названий русских и английских праздников, b) текст “Christmas
- компьютер
- проектор.
Development (ход урока)
1. Phonetic training
Greetings
T:Hello! Pupils all together: Hello!
Are you fine? (all together: ‘Yes’) Are you fine, Igor (- Yes, I am) How are you,Tanya? (- Fine, thank you) And you, Kamilla? (I’m fine, too) (T —> P1, P2, P3)
T: Great! Sit down, please. Let’s start our lesson.
Look at the board. You can see the title of our lesson.Celebrations. I am sure you know much about celebrations because we already read some information about celebrations in different countries of the world.
Plan of the lesson:
- Speaking about your favorite celebrations
- Listening
- Reading
- Writing (A postcard to a friend)
- Revision
Answering teacher’s questions
- Do you like celebrations?
- Do you celebrate any holidays?
- What holidays do you know?
Ps: Christmas, New Year’s day, Victory Day, St Valentine’s Day, Birthday.
T: Yes, why not? It’s the day when you were born and your parents were very happy. It’s really a holiday in every family.
T:My favorite celebration is New Year’s Day. And what about you? What holiday do you like most of all?
P1 – about your favorite holiday (Highland games)
T: Your favorite celebration is in September. When are other holidays
Учащимся раздаются карточки – соотнести названия праздников и даты
T: Look at the cards, please. Match the names of the holidays with dates. Take your pencils or pens and do the task. I give you half a minute. . Ready? Let’s check. So, number ‘1’, letter ‘с’, number ‘2’, letter . (T —> P1, P2, P3 . )
Some well-known holidays in the world
1. Highland games 2. The Festival of Lights
4. New Year s Day
5. Saint Valentine s Day
6. The White nights
a) 14 th of February b) 25 th of December
c) the first Saturday of September
d) In late autumn
t) The 21s t of June
f) The 31 st of December
Well, will you read all sentences, please? (one by one)
We celebrate. (P1, P2, P3 . )
What is your favorite celebration?
P2 – about your favorite holiday (The Festival of Lights)
2. Listening
Викторина A Guessing Game (the riddles about some holidays)
T: Well, children, I am sure you already know something about these popular holidays, now listen to me attentively and give the name of the holiday which I describe – guess the riddles. (T —> Cl —> P1, P2, P3 . )
Riddles
1. This festival lasts for five days People put up colourful decorations in our homes.In the evening, they light Diwali lamps and pray to the goddess of wealth. (The Festival of Lights, India)
T: We don’t have such a holiday in Russia.
2. The traditional emblem of this holiday is a red heart. It’s a holiday of love and friendship. People offer flowers, sweets and postcards your favorite people without signature But almost all of Valentine cards say “Be my Valentine”.
3. It is a family holiday. It is in winter. The best part of the day is when we make our promises for future .
4. Musicians wear traditional Scottish clothing on that holiday. There are a lot of different sport competitions on that day. Tickets always sell months before the games start.
5. It is a very famous celebration in our city and lately of over the world. It takes place in summer – when nights are short and days are long. People walk along embankments wait for appearance of the ship with scarlet sails.
6. People decorate the houses with bright lights. They exchange postcards and gifts. Children like this holiday very much, because they always find presents early in the morning.
T: You see, in America and England people celebrate Christmas in December, but in Russia it’s in January.
3. Reading
T: Now, boys and girls, it’s time for reading. You will get some more information about Christmas in the UK.
(Before reading the texts): But, please, look at the blackboard, there are some words here which will help you to understand the texts better. Repeat after me
T: Now, work in pairs. In your copies you have the texts about Christmas in the UK.
Look at this picture.Where is this Christmas tree? Look through the text and answer this question
b)You must read your text and then answer my questions. Is the task clear? I give you 5 minutes to do the task.
CHRISTMAS IN THE UK
The 25th of December’ is Christmas Day. It’s a happy holiday for many people in the UK .
Some weeks before Christmas English people are busy People want to buy presents for their family and friends.
Every year there is a very big Christmas tree in the centre of London, in Trafalgar Square. This is a present from the people of Norway to the people of Great Britain. They send it to Londoners every year and Londoners decorate the Christmas tree.
In the evening before Christmas people like to come toTrafalgar Square to look at the tree. On Christmas Eve the streets in London are decorated, too.
On Christmas Eve people put their presents under the tree. When children go to bed, they put their stockings near their beds.
At night Santa Clause comes. He has got a big bag of presents for children. He puts the presents in the children’s stockings.
On Christmas people wish their family and friends a merry Christmas.
T: (In five minutes) well, friends, I hope you are through. It’s time to check your answers.
- Answer my questions, please. (T —> Gr1, Gr2)
- When do people celebrate Christmas?
- Why are people busy before the Christmas ?
- Where is there a very big Christmas tree every year?
- Who send a very big Christmas tree every year?
- When do people like to go to Trafalgar Square?
- What do people do On Christmas Eve?
- Who brings a big bag of presents for children?
- What do people wish their dearest and nearest?
What is your favorite holiday?
P 3 about your favorite celebration (New Year s Day )
4. Writing
Now, boys and girls, it’s time for writing. You will write e-mail to your friend
Divide into 2 groups. The first group celebrates New Year at home, the second — at the cafe. Look at these pictures, you can see all of these around you. Describe the picture. I give you 5 minutes to do the task
Через пять минут представитель от каждой команды рассказывает о праздновании Нового года.
What is your favorite holiday?
P4 – about your favorite holiday( Saint Valentine s Day)
What is your favorite holiday?
P5 – about your favorite holiday (The White nights)
5. Revision
T: Look at the cards, please. Match the names of celebrations with activities. Take your pencils or pens and do the task. I give you half a minute. . Ready? Let’s check. So, number ‘1’, letter ‘f’, number ‘2’, letter . (T —> P1, P2, P3 . )
1.The Festival of Lights | a)Visitors from all over the world travel to Saint-Petersburg |
2.Highland games | b)People offer flowers and sweets your favorite people without signature |
3.Christmas | c)Athletes travel to Scotland each year to take part in the games. |
4.New Year s Day | d)People light their Diwali lamps and pray to the goddess of wealth |
5.Saint Valentine s Day | e)People make their New Year promises |
6.The White nights | f)People exchange gifts and wish their family and friends merry Christmas |
Well, will you read all sentences, please? (one by one)
Visitors from all over the world travel to Saint-Petersburg on the White nights (P1, P2, P3 . )
T: Now, children, will you open your day books and write down your homework for the next lesson (T —> Сl)
6. Saying ‘Good bye’
T: Well, thank you for your work, boys and girls. You were so active, clever and friendly today. Stand up, please. (T —> Сl)
Источник статьи: http://urok.1sept.ru/articles/625329
Конспект урока английского языка по теме «Festive time» Spotlight 6
Конспект урока английского языка по теме «Festive time» Spotlight 6. Урок усвоения новых знаний.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока английского языка по теме «Festive time» Spotlight 6»
Тема: Festive time (а)
Введение новых лексических единиц по теме «Праздничные приготовления».
Повторить случаи употребления настоящее неопределенного времени.
Развивать умение строить монологические высказывания
Развивать навыки поискового чтения
Повышать интерес к изучению английского языка.
Воспитывать уважение к традициям других народов.
Тип урока: урок усвоения новых знаний
I’m very glad to see you.
What is the weather like today?
Проверка готовности учащихся к уроку
Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.
(Учитель демонстрирует детям картинки с изображением различных праздников)
— What can you see on this picture?
— What’s going on here.
— How do you think, what is the topic of our lesson?
(Учащиеся приходят к выводу что тема: «Праздники»)
Look at the blackboard. You see a poem about New Year. Listen to me.
We have a fir-tree in the hall.
It is so beautiful and tall!
Around it we dance and play
Because it is a New Year Day!
— Repeat after me line by line.
— Read the first line, boys.
— Read the next line, girls…
— Max, read all poem.
— Do you like this poem?
(Учитель открывает доску. На доске нарисована ёлка, на елке прикреплены разноцветные круги в виде шаров. Учитель приглашает к доске отдельных учащихся)
— Look! It’s a New Year fir-tree. There are you can see different balls.
— Sasha, go to the blackboard, choose one ball and put the question for your classmates.
Do you like holidays?
What is your favourite holiday?
What holidays do you know?
What do we celebrate on the 31 st of December?
1) Ознакомление с новой лексикой.
— Open your books at page 46 and look at the pictures. What are this people doing? They are preparing for the holiday.
— Look at exercise 1. You should fill in make or do.
— Глагол do используется, когда кто-либо совершает действие, занимается какой-либо деятельностью или выполняет какую-либо работу:
do a homework – делать домашнюю работу
do the washing up – умываться
— Глагол make используется, когда что-либо создается, сооружается, строится, и т.п.:
make a dress – сделать (сшить) платье
make a cup of coffee – сделать (приготовить) чашку кофе.
— Listen and be attentive.
Первичная проверка понимания.
Отработка новой лексики.
— Let’s play. Someone of you will be actors and show you different actions from exercise 1. You should name it.
(учитель приглашает по одному ученику из класса, показывает ему картинку с действием которое он должен изобразить, остальные – его называют)
Where is from Rosa?
What holiday are all members of Rosa’s family preparing for?
What is her mother preparing?
Where’s her daddy?
Why is Steve washing the grapes?
— Translate the sentences.
Мой любимый праздник Новый год.
Моя мама обычно готовит торт на праздники.
Я и моя сестра всегда делаем украшения к празднику.
Катя любит Рождество.
— Finish my suggestion.
— I clean my room and do the … (dusting)
— I should by some food. I do the… (shopping)
— I don’t like coffee make me ….(tea), please.
— Be quiet! I make a … (call phone).
Информация о д.з.
— Now write down your homework please.
Упр.1(в), стр.46 – письменно, упр.2, стр.46 – читать, учить слова.
— What was the topic of our lesson?
— What do you know about Spanish New Year traditions?
Источник статьи: http://multiurok.ru/files/konspiekt-uroka-anghliiskogho-iazyka-po-tiemie-fes.html
Технологическая карта к уроку. 6 класс, «Время праздников».
план-конспект урока по английскому языку (6 класс) на тему
Это технологическая карта урока-открытия нового знания по теме «Праздники» ( 6 класс, модуль 5).
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
tehnokarta_12.12.18.docx | 24.47 КБ |
list_samootsenki_na_uroke.docx | 16.43 КБ |
frazy_dlya_otkrytogo_uroka.docx | 13.1 КБ |
Предварительный просмотр:
Технологическая карта урока
Учитель: Королева Ирина Леонидовна,
учитель английского языка МБОУ «СОШ № 37» г. Кемерово
Класс : 6 (Spotlight, Module 5)
Тема урока : Festive Time
Образовательная цель: введение и отработка лексики по теме «Праздники».
Деятельностная цель : формирование умения составлять монологическое высказывание.
Тип урока : Урок открытия нового знания.
Совершенствование иноязычной коммуникативной компетенции в чтении и устном высказывании.
Развитие умения высказывать свою точку зрения.
Совершенствование умений планирования и регуляции своей деятельности.
Совершенствование умений использовать полученные знания в решении познавательных задач.
Совершенствование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками, умения осознанно использовать речевые средства в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих мыслей.
Способствовать овладению новой лексикой по теме.
Способствовать формированию умения выражать свое мнение и составлять монологическое высказывание.
Повторить грамматическое время Present Continuous (Progressive) в различных контекстах употребления.
Развивать навыки чтения с пониманием основного содержания.
Развивать навыки аудирования.
Развивать умение организовывать информацию по теме.
Развивать навыки составления монологического высказывания.
Воспитывать уважение к духовному наследию своей страны.
Воспитывать уважение к ценностям других культур.
Развивать стремление к овладению основами мировой культуры средствами иностранного языка.
- Ваулина, Ю.Е. Английский в фокусе. [Текст]: учебник для 6 класса общеобразовательных учреждений / Ю.Е. Ваулина, В. Эванс, Дж. Дули и др. – М.: Express publishing: Просвещение, 2016. – 216 с.
- Ваулина, Ю.Е. Английский в фокусе. [Текст]: рабочая тетрадь для 6 класса общеобразовательных учреждений / Ю.Е. Ваулина, В. Эванс, Дж. Дули и др. – М.: Express publishing: Просвещение, 2016. – 80 с.
- Наговицына О.В. Поурочные разработки по английскому языку, 6 класс. – Москва, «ВАКО», 2017. -288 с.
- https://www.youtube.com/watch?v=eQ34DSTjsLQ
Формы работы: индивидуальная, фронтальная, групповая
Формы контроля: групповой
Домашнее задание: SB. Упражнение 5, стр.47.
Составить рассказ о деятельности своей семьи во время праздников.
Этап урока, время
- Мотивация и активизация к учебной деятельности (3-4 мин)
Побуждает учащихся настроиться на урок. Мотивирует на тему урока.
Hello, students, sit down, please. I’m glad to see all of you.
Today we have some guests at our lesson. Please don’t feel nervous and try to show all your skills.
First of all, I would like to ask you some questions. Are you ready?
Do you like parties? Festivals? What holidays do you know? What is your favourite one?
Отвечают на вопросы учителя.
- Актуализация и пробное учебное действие (3-4 мин)
Настраивает учащихся вспомнить известную лексику.
–Do you remember what people usually do during the celebration? What do you usually do during the holidays? Do you like it?
Высказывают свои мнения о праздниках и о разных видах деятельности во время них.
- Постановка учебной задачи
Организует описание картинок в учебнике.
Well, there are a lot of festivals and holidays all over the world, including our country and our region. Now it’s time to have a look in our textbook. Open your books, page 46. Here we also have pictures showing different people’s activities during the holidays. What do these people do?
Thank you, well done!
Описывают виды деятельности на картинках.
4. Открытие нового знания (8-10 мин)
Организует работу с текстом. Задает вопросы по тексту, проверяет правильность выполнения упр. 2, 3. Контролирует время на выполнение разных видов работы.
Look through the text on page 46. What holiday is it about? Who is writing this email? Whom is she writing to? What do they wish each other on this day?
Look at these pictures one more time. Who are these people? What are their names? What country is it?
Find in the text the English equivalents for the Russian phrases:
Работать в саду, украшать улицы, праздновать Новый год, хорошо проводить время, делать покупки, заваривать чай, готовить украшения, приготовить блюдо, вытирать пыль, мыть посуду.
Читают текст, выполняют упражнения № 2, 3 в учебнике, отвечают на вопросы учителя по содержанию текста.
Организует работу с лексикой, упражнение 1, стр. 46 в учебнике.
Большинство этих фраз употребляется с двумя глаголами: MAKE и DO. Оба этих глагола переводятся одинаково – «Делать». И всё-таки между ними есть различия. Look at the blackboard.
“DO” – делать что-то готовое, по плану, не применяя никакой фантазии. Лишь то, что просят, что уже известно:
Do the shopping, do homework.
“MAKE” – делать что-то своими руками, творить, создавать, применяя свою фантазию и воображение:
Make pizza, make a dress, make a mistake.
Now let’s do exercise 1 on page 46. Do or make? Brilliant!
Слушают учителя, вникают, делают упражнение на основе услышанного.
Организует физминутку: рождественская песенка.
Now let’s have some minutes of relaxation. Let’s sing a song and rest a little.
Отдыхают и поют.
- Включение в систему знаний (17-9 мин)
Организует повтор грамматического правила: настоящее длительное время. Организует и при необходимости корректирует работу над упражнениями. Организует игру.
And now we are coming to our grammar rules. The Present Continuous Tense or Present Progressive – what is it?
Это настоящее длительное время или настоящее продолженное. Находим в конспектах это время и повторяем (повторяем все, что знаем). Как образуется утвердительная форма этого времени?
Let’s do exercise 4 on page 47.
And now we have some minutes left. Let’s play a game. It is called “A crocodile”. Your task is to show the action from my card and to guess what the person is doing right now. One of you is showing and the others are guessing. Use the Present Continuous in your answers. For example, I am showing you the following. And you are guessing: Oh, she is drinking some tea or coffee. –Yes, she is.
Are you ready? Let’s start!
Повторяют грамматическое правило: образование утвердительной формы глагола в настоящем продолженном времени. Выполняют упражнение. Играют в игру.
- Рефлексия и домашнее задание (3-4 мин)
Спрашивает, понравилась ли работа на уроке. Выдает домашнее задание.
Thank you for your work.
Did you like our lesson?
Now fill in the blanks of reflection and try to put a mark to yourself.
Your homework will be the following:
SB. Ex.5, p.47 (in written form), to find a photo of your family holiday and write what people are doing during the celebration.
Записывают домашнее задание: SB. Ex.5, p.47 (in written form), to find a photo of your family holiday and write what people are doing during the celebration.
Заполняют бланки рефлексии и пытаются оценить себя и свою работу на уроке.
Источник статьи: http://nsportal.ru/shkola/inostrannye-yazyki/angliiskiy-yazyk/library/2019/01/13/tehnologicheskaya-karta-k-uroku-6
Adblockdetector